Alüminyum Doğrama Temizliği

alüminyum doğrama sistemleri

Eloksal kaplanmış veya boyanmış veya üzerinde bir kaplama bulunmayan alüminyum yüzeylerin zaman zaman temizlenmesi gerekir.

Boyanmış Alüminyum Yüzeylerin Temizlenmesi:

Etiketinde “boyalı yüzeyler için kullanılabilir” şeklinde bir ifade olan deterjan su ile karıştırılarak yüzey yumuşak bir bez ile silinir. Yüzey; temizlik işleminden sonra mutlaka su ile durulanmalıdır. Yüzeyde kalabilecek su, kuru ve yumuşak bir bezle kurulanmalıdır. Kuvvetli ya da toz halindeki deterjan boyalı alüminyum yüzeyini çizebileceğinden tavsiye edilmez. Eğer alüminyum doğrama temizliği yapıyorsanız, önce alüminyumu sonra camı temizlemelisiniz.

Natürel Eloksal Kaplanmış Alüminyum Yüzeylerin Temizlenmesi:

Boyalı yüzeylerin temizliğinde olduğu gibi deterjanlı su kullanılır. Yağ lekeleri, solvent esaslı bir temizleyici ile silinebilir. Aşındırıcı temizlik maddeleri eloksallı alüminyum yüzeyini çizebileceğinden bu tür malzemeleri asla kullanmayınız.

Kaplamasız Alüminyum Yüzeyinin Temizlenmesi:

Kaplamasız alüminyum yüzeyi zamanla okside olarak grimsi bir renge bürünür. Bu doğal oksit tabakası alüminyumu korur. Ancak dekoratif görünümü eloksal gibi koruyamaz ve uzun sürelerde korozyonu da bulunulan ortama bağlı olarak engelleyemez. Kaplamasız alüminyum yüzeyi su ve sabun ile zaman zaman silinmelidir. Bir temizleyici kullanmayı düşünürseniz önce kaplamasız alüminyumun bir bölgesinde test ettikten sonra kullanınız.

Eğer hava sıcaklığı 10 ºC den düşükse ya da 40 ºC den yüksekse o zaman temizlik işlemini yapmayınız. Yüzey temizlendikten sonra su ile durulayınız veya solvent ve wax ile siliniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir