Alüminyum Giydirme Cephe

alüminyum giydirme cephe

Bina cephesini tümüyle saran, giydiren ve alüminyum doğrama cephe profilleri kullanılarak oluşturulan konstrüksiyona, alüminyum giydirme cephe adı verilmektedir.

Alüminyum giydirme cepheler, projesinde belirtilen açıklıklarda ve her katın döşeme betonuna alüminyum veya galvanizli çelikten üretilmiş ankarajlara bağlanan taşıyıcı düşey profiller ile bunlar arasına istenilen yüksekliklerde cam takabilmek ve bunları taşımak için düşey taşıyıcı profillere özel bağlantı elemanları ile bağlanan yatay kayıt profillerinden oluşmaktadır.

Alüminyum giydirme cephe sistemleri, dış kabuğunu oluşturan ince cephe elemanları ile mekândan daha fazla faydalanmayı, iyi bir ses ve ısı yalıtımı sağlamayı, iklimlendirme cihazları ile homojen bir havalandırma sağlayarak mekânların kısa sürede ısıtılıp soğutulabilmesini sağlamaktadır. Temizlik ve bakımlarının kolaylığı kadar, hafifliği ile yapıya az yük binmesini sağlayan özellikleri ile çevresiyle uyumlu, estetik ve modern bir dış görünüme sahip alüminyum giydirme cepheler, kullanıcılar tarafından içinde yaşanmaktan memnuniyet duyulan binalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yapı ve inşaat sektöründe en fazla kullanılan terimlerden biri de dış cephe kaplama sistemleridir. Dış cephe kaplamasında da giydirme cephe kullanılmaktadır. Giydirme cephe, yüksek katlı binaların dış cephelerinin genellikle camdan oluşan bir duvarla kaplanması işlemidir. 2000’li yılların başından beri, dış cephede tuğla ya da betonarme yapıların mecbur kılınmasının kaldırılmasıyla giydirme cephe sistemler inşaat sektöründe en fazla tercih edilen yapılardan olmuştur.

Giydirme cephe sistemleri için tercih edilebilecek farklı malzemeler bulunmaktadır. Alüminyum giydirme cephe, silikon giydirme cephe, seramik kaplama cephe, klasik kapaklı cephe giydirme cephe çeşitlerinin birkaçıdır.

Binaların dış yüzeylerinde kullanılan giydirme cephe yapının ara ve ana taşıyıcı elemanlarının bir araya getirilirken fonksiyonelliğinin ön planda bulundurularak verim sağlaması için kullanılan sistemdir. Giydirme cephenin avantajları yapıları rutubetten, kinetik enerjiden, gürültüden koruması, güneş ışınlarından ve zararlı etkilerinden koruması, onarım ve bakım maliyetini en aza indirmesi, estetik, hafif, dayanıklı, çevreci ve fonksiyonel olması, su, ses ve ısı yalıtımı sağlayarak enerji tasarrufuna katkıda bulunması, yapıdaki hataları kapatması gibi durumlardır.

Binalara daha estetik bir görünüm sağlayan giydirme cephe sistemleri, sadece mimari açıdan değil teknik açıdan da birçok fayda sağlamaktadır. Genellikle çok katlı binalarda bu avantajların daha etkili olduğu görülür. Çünkü giydirme cepheler hızlıca montajlanabilir, binanın genleşmesi ya da hareketine karşı mükemmel bir etki gösterir ve akustik performansı artırır. Bunun yanı sıra güvenlik ve enerji verimliliği konusunda da yüksek performans göstermektedir. Giydirme cephe sistemlerinden alüminyum giydirme cephe de, yapısının sağladığı birçok avantaj sayesinde yapı ve inşaat sektöründe çok fazla tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.