Lamine cam kullanılan yerler

Lamine cam, alüminyum ofis bölme, alüminyum korkuluk ve hareketli küpeşte, katlanır cam balkon sistemleri deneyimli ekibimiz ile siz müşterilerimizin hizmetindeyiz.

Lamine cam, iki ya da daha fazla cam katmanının, aralarına polivinil butral (PVB) denilen sert koruyucu madde yerleştirerek, ısı ve basınç ile kalıcı olarak birleştirilmesi ile oluşan cam çeşididir.

Camlar birleştirildikten sonra tek bir cam panel gibi görünür ve davranır. Güvenlik amacı ile üretilen bir cam türüdür çünkü kırıldığından PVB ara katman cam parçalarını tutarak dağılmalarını ve büyük keskin parçalara ayrılmalarını engeller.

Ayrıca sönümleme etkisi sayesinde camın ses yalıtımı özelliğinide iyileştirir ve UV ışınların 99% unu bloke eder. Isıyla güçlendirilmiş, temperli veya bombeli camlardan lamine cam üretilebilir.

Standart lamine cam üretimi 0,38 mm kalınlıklı renksiz PVB ile yapılmaktadır. Ayrıca 0.76, 1.14, veya 1.52 mm kalınlıklı yapılabilir. Laminasyonda kullanılan camlar temperli ise 1,52 mm kalınlıklı PVB kullanılmaktadır.

Kırılma sonrasındaki cam saçılmaları ve cisimlerin geçişine karşı direnci nedeniyle, gerek insan sağlığı gerekse hırsızlık ve saldırı, benzeri güvenlik sorunlarının beklendiği yerlerde yaygın bir kullanım potansiyeline sahiptir.

Lamine cam normal camlardaki şeffaflık ve geçirgenlik özelliklerini büyük ölçüde değiştirmez. Çünkü kullanılan ara tabakalarla camın optik özellikleri birbirine yakındır. Lamine cam aynı zamanda gürültü yalıtımına katkısı ve düşük u.v. geçirgenliği ile de yararlı bir üründür.

Lamine cam renkli renksiz pvb, renkli renksiz ve yansıtıcı cam kombinasyonlarıyla üretilebilmektedir. Bunun yanı sıra lamine cam gerektiği takdirde temperli cam kombinasyonlarıyla üretildiği gibi yalıtım üniteleri bünyesinde de yer almaktadır.

Standart lamine üretimi 0,38 mm kalınlıklı renksiz PVB ile yapılmaktadır. Ayrıca 0.76, 1.14, veya 1.52 mm kalınlıklı yapılabilir. Laminasyonda kullanılan camlar temperli ise 1,52 mm kalınlıklı PVB kullanılmaktadır.

Lamine cam üretimi temel olarak aşağıdaki bileşenlerden meydana gelir:

Cam plakalarını besleyen sistemler,
İki veya daha fazla cam plakasının aralarına PVB, vb. ara katmanları yerleştiren sistemler,
Cam plakaları ve aralarına yerleştirilmiş PVB, vb. malzemelerden oluşan katmanları ısı ve basınç yardımı ile birleştirerek yapıştıran fırınlar.
Lamine cam toplama sistemleri.

Temperli cam kullanılan yerler

Temperli cam, alüminyum ofis bölme, alüminyum korkuluk ve hareketli küpeşte, katlanır cam balkon sistemleri deneyimli ekibimiz ile siz müşterilerimizin hizmetindeyiz.

Camın ısı ve darbeye dayanıklı hale gelmesi istendiğinde cam temperleme denilen bir işlemden geçirilir. Temperleme prosesi cam panoların özel fırınlarda erime noktasına yakın derecelerde ısıtıldıktan sonra hızla soğutulması esasına dayanır.

Cam 700°C’ye kadar ısıtılır ve hava üflenerek soğutulur. Sıcaklığın azalması ile yüzey büzüşür ve sertleşir. Ancak iç kısım sıcak kalır ve yüzeydeki büzülmeye kendini uydurur. İç kısmın soğumasıyla camın her iki yüzünde basınç, iç kısımda ise çekme gerilmeleri oluşur. Ani soğutma uygulanarak temperleme işlemlerinden geçen cam 300°C’lik bir ısıl şoka dayanıklı hale gelmekteyken temperlenmemiş camda 30-50°C’ lik bir ısıl şok camın kırılmasına neden olmaktadır.

Temperlenmiş camların mekanik olarak test edilmesinde uygulanan “Yüksekten Bilye düşürme deneyi” nde temperlenmiş 6 mm. lik bir cam 2 m. yükseklikten düşen 500 gr. Ağırlığındaki bir çelik bilyenin etkisi ile kırılırken temperlenmemiş cam aynı deneyde 30 cm. yüksekten düşen aynı ağırlıkta bilye ile kırılmaktadır.

Tam temperlenmiş camlardan başka, kısmi temperlenmiş camlar da dış zorlamalar ve ısıl gerilimlere karşı dayanıklıdır. Kısmi temperlenmiş camların mukavemeti temperlenmiş camların yarısı kadardır. Kısmi temperleme de aynı fırınlarda ve aynı sıcaklık derecelerinde gerçekleştirilir. Bu işlemdeki tek fark soğutmanın nispeten daha yavaş yapılmasıdır. Daha yavaş soğutulan camların yüzey ön gerilimi daha az, dolayısıyla spontane kırılma riski daha düşüktür. Kısmi temperlenmiş camlar, kırılma anında büyükçe parçalara bölünmesi, camların doğrama boşluğunda kalabilmesi ve spontane kırılma risklerinin düşük olması nedeniyle, özellikle A.B.D.’ndeki giydirme cephelerde tam temperlenmiş camlara tercih edilmektedir.

Giydirme cephelerde kullanılması düşünülen camların kalınlığı ve boyutları dikkatli seçilmelidir. Öte yandan rüzgar yükleride hem değişken hem de dinamiktir. Bu nedenle cam kalınlığı veya boyutu tespitinden sorumlu kişilerin bu faktörleri de göz önüne almaları gereklidir.

Pergola tente sistemleri

Pergola tente sistemleri her türlü iklim şartlarına uyumlu ve sağlam ve paslanmaz alüminyum yapısı, farklılaşan bir çok özelliği ile siz müşterilerimize farklı alternatifler sunmaktadır.

Kaliteli kumaşları ve yüksek teknoloji PVC yapıları ile her türlü hava koşuluna dayanıklıdır. Pergola tente sistemlerinde kullanılan sac, vida ve pimler paslanmaz özelliklere sahiptir. Şiddetli esen rüzgarlara karşı dayanıklı olan pergola tente de, estetik görünümlü alüminyum yağmur ve dere inişleri ile su taşıyıcı giderler kullanılmaktadır. Bu sayede su almama özelliği ile rahat etmenizi sağlamaktadır. Özel ray sistemine sahip olan sistem kumanda ile kontrol edilen, kademeli olarak açılıp kapanabilen özelliğe sahiptir. Pergola tente yaptırmadan önce bizden mutlaka fiyat alın.

Ofis bölme sistemleri

Alüminyum ofis bölme sistemeleri, işyerlerinizde kullanabileceğiniz alanları genişleterek daha fazla ayrı odaya sahip olabileceğiniz yeni bir sistemdir.

Farklı model ve seçenekler sunan firmamız, ofis bölme işlerinizde siz müşterilerimize hizmet vermeye devam etmektedir. İşyerlerinizde şık dizayn ve tasarımlarla hoş bir görünüme kavuşması ve yer tasarrufu açısından tercih edebileceğiniz ofis bölme sistemleri farklı model ve seçenekleri ile firmamız tarafından uygulanmaktadır. Uygun fiyat ve avantajları ile ofis bölme işlerinizde bizden fiyat almadan karar vermeyin.

Ofis bölme çeşitleri:

Komple camlı ofis bölme
Kısa duvarlı ofis bölme
Yarım camlı ofis bölme
Ara duvarlı ofis bölme
Katlanır camlı ofis bölme
Tam duvarlı ofis bölme

Kış bahçesi sistemleri

Kış bahçesi, genel özellikleri ile evlerinizde birçok avantajı sunan yeni bir sistemdir.

Yeni yaşam alanları ortaya çıkarmakla birlikte, farklı seçenek ve modelleri ile görünüm ve kullanım açısından da kış bahçesi yaptırmayı düşünen müşterilerimize en iyisini sunmaktadır. İsteğinize bağlı olarak cam tavanların açılır kapanır, sabit veya bir bölümü açılabilir şekilde yapılabilmektedir. Tüm cephelerde uygulanan bu sistem tamamiyle açılabilir veya istenilen cepheler açılabilir şekilde uygulanmaktadır.

Açılan cephe camlarının sürmeli, katlanır gibi özellikleri de vardır. Yine isteğe bağlı olarak camlar farklı renk seçenekleri ile de tercih edilebilir.

Katlanır cam balkon hakkında bilgi

Kaliteli ve güvenli cam balkon sistemini nasıl anlarım ?

Öncelikle fiyatından anlayabilirsiniz, sektörde kalite bakımından A kalite ve C kalite diye tabir edilen cam balkon kapama, kaplama sistemleri bulunmaktadır. Arası yoktur. “Bizim fiyatımız en uygundur” şeklinde yapılan reklam kampanyaları yapılmaktadır. Unutmayın ki sistemin kalite garantisi, uzun ömür garantisi, ancak ve ancak kaliteli cam balkon malzemesi ile orantılıdır. Maliyeti düşük olan cam balkon sistemlerin satış fiyatı da düşük olacaktır. Ancak cam balkonun satış fiyatının oldukça düşük olması mutlaka beraberinde bir çok sorunu getirecektir. Balkon camlama ve katlanır cam alanında ülkemizde ne yazık ki bu konuda belli bir standart yoktur. Bu tür uygulamaları denetleyen bir kurum da bulunmamaktadır.

Peki ben bu durumda hangi cam balkon sistemini tercih edebilirim?

Araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. C kalite bir cam balkonu anlamınızın en iyi yolu A kalite bir cam balkon sitemi ile karşılaştırmaktır. Bu da mümkün değilse firmamızdan mutlaka cam balkon hakkında detaylı bilgi alabilir, yetkililerimiz ile birebir görüşebilirsiniz.

Cam balkon sistemim su alıyor ne yapmalıyım ?

Öncelikle geçmiş olsun. Cam Balkon sisteminizin izolasyonunda mastik kullanılmış olabilir. Mastiğin ömrü maksimum 1 yıldır, o da son kullanma tarihi geçmemiş ise. Şayet geçmişse mümkün olan en kısa sürede özelliğini kaybeder, çatlama yapar, aradan su girer.

Katlanır cam balkon sistemlerinde kullanılan şeffaf çıtalar gevşek olabilir, hiç olmayabilir, camı sıkı sarmayabilir, şeffaf çıta dar olabilir.

Alt ve üst raylarda kullanılan kıl fırçaların ucuz malzemeden imal edilmesi sebebiyle zamanla kıl uçlarının dağılması, erimesi, açılması sebebiyle aradan su alması sebebiyle olabilir.

Camın içine geçirilen profil bazanın slikon malzemesi ile yapıştırılmasından kaynaklanabilir. Zira uygulamada firmamız hariç, elle yada mengene ile yapıştırılan cama uygulanan slikon rüzgar ve cam hareketleri ile yada dış etkenler veyahut imalat yanlışlıkları yüzünden esneme yapabilir, neticede cam ile baza arası açılır ve oradan su girebilir.

Alt taşıyıcı rayda tahliye su çıkışı olmamasından kaynaklanabilir.

Yada diğer teknik imalat hatalarından olabilir.

Cam kanatları sıkışmış kapanmıyor yada sağa sola hareket etmiyor. Ne yapmalıyım ?

Bu durumda yapılabilecek pek bir şey yoktur. Sorun ya rulmanın paslanmasından kaynaklanabilir, yada rulman içindeki diğer tamamlayıcı malzemelerden kaynaklanabilir, bu yüzden cam balkon yaptırmadan önce kalitede güvenin simgesi olan firmamız ile irtibata geçiniz.

Mesele şayet altta yada üstte bulunan taşıyıcı profilinin zamanla içe doğru esnemesinden kaynaklanıyor ise; biliniz ki o sistemi çöpe atmaktan başka çare yoktur. Yada satıcınızın alt ve üst rayları değiştirmesi gerekmektedir ki, uygulamada bu tür kalitesiz malzemeyi kullanan hiçbir firma böyle bir garanti vermemektedir.

Mükemmel bir balkon keyfi sunuyoruz

Kışın sona eren balkon keyfinizi devam ettirebilmeniz için tasarlanmış bir sistemdir. Dış etkenlerin ve hava şartlarının balkonunuzdan yararlanmanızı engellediği durumlarda cam balkon sistemini kapatarak dış dünyaya tamamen kapalı, fakat aynı zamanda tamamen panoramik bir kapalı mekan elde etmiş olursunuz.

Cam balkon kapama sistemleri evinizde estetik ve fonksiyonel bir balkon yaratmanın en modern yoludur. Camların katlanarak aynı veya farklı noktalara toplanma özelliği ile mevsimsel değişikliklere en iyi cevap verebilen bir sistemdir. Cam balkon kapama sistemleri yapıya ve zevklerinize uygun renk seçenekleri sunmasının yanı sıra, son derece kullanışlı ve dayanıklıdır.

Cam balkon sisteminde kullanılan camlar 8 mm kalınlığında temperli camlardan oluşmaktadır, kırılması halinde çok küçük parçalara ayrılır canlılara ve çevreye zarar vermez.

Katlanır cam balkon sistemleri sert esen rüzgâra dayanıklı olarak tasarlanmış ve imal edilmiştir. Cam balkon sistemimizde isteğe göre farklı renklerde füme, bronz, reflekte, satina cam uygulaması yapılabilmektedir. Balkonlarınızı daha işlevsel hale getirmek ve daha hoş yaşam alanları oluşturmak için size balkonlarınızı cam balkon sistemi ile kapatmanızı öneriyoruz.

Alüminyumun kullanıldığı yerler

Dur alüminyum, alüminyumun önemli alaşımlarındandır. % 4,5 bakır, % 1,5 mağnezyum, % 0,6 mangan ihtiva eder. Makina parçaları yapımında kullanılır.

Alüminyum çeliği: % 5 alüminyum bulunan bir çelik türüdür. Dinamo ve transformatör yapımında kullanılır.

Alüminyum bronzu: % 10 alüminyum, % 90 bakır ihtiva eder. gemi ve makina yapımında kullanılır. Alüminyum-magnezyum alaşımı % 5 magnezyum ihtiva eden bir alaşımdır.

Alüminyumun kaolen, feldispat gibi mineralleri seramik, porselen, çimento sanayiinin temel maddeleridir. Elmastan sonra gelen en sert mineral korendon (Al2O3)dur. Korendonun içinde krom bulunursa yakut, kobalt bulunursa safir ve akvamarin meydana gelir. Bu taşların değeri berraklıkları ve renklerinin yoğunluğu ile artarak elmas değerine ulaşır.

Tren rayları, ağır makina manivelaları gibi ağır iş gören kısımların çatlak ve kırıkları alüminyum kaynağı ile tamir edilir. Alüminyum kaynağı toz halindeki alüminyum ve demir oksitin karıştırılarak yüksek sıcaklığa maruz bırakılmasıyla elde edilir. Alüminyum ençok taşımacılık ve mimaride kullanılmaktadır. uçak kanatları ve gövdesi, vagon, otomobil karoseri ve küçük deniz araçları yapımında yaygın olarak kullanılır.

Alüminyum ayrıca alaşım dökümleri, silindir başları, yağ tavaları ve çeşitli motorlarda kullanılır. Günümüzde Fransızların, boksiti, bir ark fırınında karbon etkisiyle işleyerek elde ettikleri alüminyum daha ucuza mal olmaktadır. Dünya alüminyum üretiminde ABD % 45 ile başta gelmektedir. Onu Sovyetler Birliği % 10, Japonya % 9, Almanya % 7, Fransa % 4.5 ile takip etmektedir.

Alüminyum bileşikleri nelerdir?

Normal şartlarda alüminyum, bileşiklerinde +3 değerliklidir. Ancak yüksek sıcaklıklarda alüminyumun +1 veya +2 değerlikli olduğu gaz bileşikler de elde edilmiştir.

Alüminyum bileşiklerinin birçoğu sanayide önemli kullanım alanlarına sahiptir. Alüminyum üretiminin yanısıra yalıtkanların, bujilerin ve daha pekçok ürünün yapımında da kullanılan alumina, ısıtıldığında su buharını yüze tutmasını sağlayan gözenekli bir yapı kazanır.

Alüminyum oksitin, ticari adı aktifleştirilmiş alumina olan bu türü, gazların ve kimi sıvıların suyunun alınmasında kulanılır; birçok kimyasal proseste katalizör taşıyıcısı olarak görev yapar. Önemli diğer bir alüminyum bileşiği alüminyum sülfattır. Bu bileşik sülfürik asitin hidratlı alüminyum oksite etki ettirilmesiyle elde edilen renksiz bir tuzdur.

Kağıt yapımında, boya tutkalı ve yüzey astarı olarak yaygın biçimde kullanılır; tek değerlikli metallerin sülfatlarıyla birleşir ve şap olarak bilinen hidratlı çift sülfatları meydana getirir. En mühim olanı, potasyum şapı veya kısaca potas şapı olarak bilinen potasyum alüminyum sülfattır KAl(SO4) 12H2O.

Bu çift tuzlar başta ilaç, takstil ve boya üretimi olmak üzere geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Eritilmiş alüminyumun gaz halindeki klorla tepkimesi sonucunda meydana gelen alüminyum klorür (AlCl3), Friedel-Craft tepkimelerinde katalizör olarak kullanılarak pek çok değerli organik bileşiğin sentezinde yer alır.

Yaygın adı alüminyum hidroklorür olan AlCl3H2O bileşiğinden, derideki gözenekleri sıkıştırma özelliğinden dolayı lokal ter önleyici veya deodorant olarak faydalanılır. Alüminyum hidroksit, Al(OH)3, su geçirmez kumaş yapımında alüminatlarla birlikte çeşitli alüminyum bileşiklerinin elde edilmesinde kullanılır.

Alüminyumun hidrojenle meydana getirdiği alüminyum hidrür, AlH3, önemli bir indirgen olarak tetrahidro alüminatların elde edilmesinde faydalanılan polimerize bir katıdır. Lityum alüminyum hidrür, LiAlH4, bileşiği ile organik kimyada mühim bir kullanım alanına sahiptir. Mesela aldehit ve ketonların alkollere indirgenmesinde bu bileşikten faydalanılır.

Alüminyum nasıl üretilir?

Alüminyumun çok çeşitli mineralleri olmasına karşılık, dünya alüminyum üretiminin hemen hemen tamamı boksit minerallerinden sağlanır. Saf alüminyumun eldesi için iki kademeli işlem yapılmaktadır.

Birinci işlem boksit filizinin içindeki demir ve silisin Bayer metoduna göre arıtılmasıdır. Bunun için alüminyumun amfoter özelliğinden faydalanılır. Ham boksit sıcak NaOH çözeltisi ile muamele edilir. Alüminyum oksit alüminat iyonu Al(OH)4, ayrıca silisyum oksid de silikat iyonu vererek çözeltiye geçer. Çözeltideki alüminat ilave edilen alüminyum hidroksit kristali ile aşılanarak alüminyum hidroksit halinde çöktürülür.

Buradan alınan çökelti yıkanır ve 1093 °C’de ısıtılarak suyu alınır. Beyaz alüminyum oksit tozu (alümin) elde edilir. İkinci işlem saflaştırılmış olan alüminyum oksidin (alümin) Hall Heroult metoduna göre 1000 °C sıcaklıkta ergimiş kriyolit (sodyum alüminyum florür) banyosunda çözülerek bir doğru akım etkisinde bırakılmasıdır. Bu işlemde 750 kg alüminyum elde etmek için (100.000 amperlik akım uygulanır) 750 kg grafit elektrot harcanır.

Cam Balkon | Sitemap